top of page
Ara

Yastıklarımızın üretim hikayesi

Güncelleme tarihi: 12 Ağu 2022

Dekorasyonda duvar rengi, perde, halı gibi büyük hacimli elementleri birbirine bağlamanın en güzel yolu kanepenizde kullanacağınız doğru seçilmiş yastık renklerinden geçer.Sizlere rengarenk yastıklar sunma fikriyle çıktığımız yolda iki farklı üretim yolu seçtik; el dokuması kilim yastıklar ve geleneksel mekikli kilim dokuma yastıklar.


El Dokuması Kilim Yastıklar

El dokumasının sıcacık ve samimi hissi yastıklarımızda

Konya ve Afyon ovalarında yetişen yaylım koyunlarının değerli yapaklarının kırkımıyla başlayan yolculuk , dere kenarlarında yapakların yıkanmasıyla ve elle taranmasıyla devam eder. Boyamaya hazır hale gelmesi içinse özel bir yöntemle kurutulur. Kurutmanın ardından boya işlemi gelir. Ceviz, papatya, ıhlamur, katırtırnağı, muhabbet çiçeği, nar, cehri tohumu gibi bitkilerin kök, gövde, yaprak, çiçek, ve meyvelerinden elde edilen doğal boyalarla basınçsız açık kazanlarda el emeği ile boyama işleminden geçirilir. Üzerindeki fazla boyanın atılması işlemi içinse dolaplama yöntemi kullanılır. Ardından yumaklar hazır hale gelir ve hikaye başlar. Anadolu’lu kadınları tarafından ağaç veya demir tezgahlarda, evlerde ya da atölyelerde dokunur.

Yastık boyutlarında özel dokunan kilimler daha sonra ustalarımız tarafından yastık kılıfı olarak özenle dikilir.

Teknik Özellikleri:

% 100 Anadolu yünü ve % 100 doğal boyalarla, kullanılan kumaşlar %100 pamuktur.


Mekikli Kilim Dokuma Yastıklar

80 yıllık mekikli dokuma makinesinin muhteşem mahsülleri

Mekikli kilimlerimiz 1940 lı yıllara ait mekikli dokuma makinesinin yeniden hayat bulmasıyla sürpriz şekilde ürün gamımıza katıldı.

Bu özel makinenin tekrar hayata dönme serüveni apayrı bir öykü konusu olmakla birlikte aylarca uğraşıp makineyi tekrar çalışır duruma getirdiğimizde aldığımız sonuç bize yepyeni hayaller kurdurdu !
Mekikli kilim dokumlarımız %100 yün atkı ve %100 pamuk çözgü ipi ile üretiliyor, istenilen yastık ölçülerinde kesiliyor ve yine ustalarımız tarafından yastık kılıfı olarak dikiliyor. Kılıflarımızda kullandığımız kumaşlar %100 pamuk kumaştır.

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page